Wydany w dniu dzisiejszym wyrok w sprawie C-520/21, nie był jedynym orzeczeniem wyczekiwanym przez kredytobiorców w dniu 15 czerwca bieżącego roku. Równie istotny wyrok dla frankowiczów (ich prawników) oraz banków, zapadł w sprawie C-287/22, w której to TSUE orzekł, że zawieszenie obowiązku spłaty rat kredytu frankowego do czasu rozstrzygnięcia postępowania sądowego w kwestii ważności umowy kredytowej, jest możliwe.
Kredytobiorca, który na etapie postępowania sądowego nie spłacił jeszcze rat udzielonego kilkanaście lat wcześniej kredytu frankowego, może żądać zawieszenia spłaty pozostałych rat w czasie sporu o unieważnienie kredytu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To właśnie stanowi meritum dzisiejszego wyroku w sprawie C-287/22 o udzielenie zabezpieczenia.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że ochrona zagwarantowana konsumentom przez dyrektywę 93/13 wymaga, aby sąd krajowy miał możliwość zarządzenia odpowiedniego środka tymczasowego pod postacią zawieszenia spłaty dalszych rat, jeśli jest to konieczne dla zapewnienia pełnej skuteczności przyszłego orzeczenia dotyczącego klauzul abuzywnych w umowie kredytowej.
Czy sędziowie spojrzą na kredytobiorcę przychylnym okiem?
Nie ma całkowitej pewności co do tego, w jaki sposób sędziowie będą rozpatrywać kolejne wnioski frankowiczów o zawieszenie spłaty pozostałych rat, jednakże po dzisiejszym orzeczeniu stanowisko sędziów powinno być nieco przychylniejsze wobec kredytobiorców, którzy nadal nie spłacili całkowitej kwoty kapitału udzielonego wcześniej kredytu. Jeśli zaś sąd wyda postanowienie o oddaleniu wniosku w przedmiocie zabezpieczenia, frankowicz nadal będzie zmuszony spłacać raty tak długo, aż nie uzyska orzeczenia o nieważności umowy kredytowej. Wówczas to bank będzie zobligowany do uwzględnienia zwrotu nadpłaconych rat z odsetkami.