Kolejne postanowienie sądu w sprawie WIBOR-u. Kredytobiorca w ogóle nie musi płacić rat kredytu

Nasz klient od tej pory nie musi spłacać kredytu, którego rata zdążyła zwiększyć się już dwukrotnie. To jednak dopiero preludium do tego, co może nas czekać za chwilę – mówi serwisowi Wyborcza.biz prawnik reprezentujący kredytobiorcę, który zdecydował się pozwać Bank Millennium.

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o zawieszeniu spłaty wszystkich rat kredytu złotowego, opartego na stawce oprocentowania WIBOR, do czasu wydania prawomocnego wyroku w tej sprawie (postanowienie z dnia 17.01.2023, sygn. akt: XXVIII C).

To oznacza, że klient nie tylko nie musi regulować samej części raty związanej ze stawką oprocentowania, ale już w ogóle nie musi płacić swojego kredytu w złotówkach do zakończenia swojej sprawy.

Adam Sobota, radca prawny i wspólnik w Kancelarii Sobota Jachira, pełnomocnik klienta: – Wydane postanowienie to potwierdzenie naszej wcześniejszej analizy dotyczącej abuzywności postanowień większości kredytów udzielonych w złotówkach.

Sobota dodaje: – W naszej ocenie wkrótce dojdzie do unieważnienia większości kredytów złotówkowych oprocentowanych stawką WIBOR.

Sędziowie do tej pory usuwali tylko WIBOR

Wcześniej sędziowie decydowali o usunięciu wskaźnika WIBOR z umów kredytowych na czas trwania właściwego procesu.

Przypomnijmy: dwaj kolejni sędziowie, niezależnie od siebie, zdecydowali o wyrzuceniu WIBOR-u z umów kredytowych. To zabezpieczenie na czas trwania właściwych procesów. Pod lupą znalazły się kredyty hipoteczne udzielone przez Alior Bank i BNP Paribas. Kredytobiorcom pozywającym banki spadnie wysokość rat.

Pierwsze postanowienie dotyczy kredytu hipotecznego udzielonego w lipcu 2021 roku przez BNP Paribas. Sędzia zdecydował, że na czas właściwego procesu kredytobiorcy będą płacili raty oparte jedynie na marży banku, z pominięciem 3-miesięcznego wskaźnika WIBOR.

To oznacza, że odsetki są liczone tylko na podstawie marży banku, która wynosi 1,7 proc. Postanowienie zostało wydane przez Sąd Rejonowy w Zwoleniu, sprawa była rozpatrywana przez przewodniczącego wydziału.

Drugą sprawę rozpatrywał sędzia Krzysztof Dyl, doktor nauk prawnych i wieloletni sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie. Sprawa dotyczy kredytu hipotecznego udzielonego przez Alior Bank we wrześniu 2021 roku.

Z tego postanowienia sądu również wynika, że kredytobiorca na czas właściwego procesu będzie spłacał odsetki oparte wyłącznie na marży banku, która w tym przypadku wynosi 2,05 proc.

W treści postanowienia zostało napisane wprost, że sąd podzielił argumenty pozwu w całości.

Głośne postanowienie katowickiego sądu w sprawie o WIBOR

To już kolejne postanowienia sądów podważające WIBOR. Przypomnijmy, że pierwszą taką decyzję wydał sąd w Katowicach. Sędzia zdecydował wtedy, że jako zabezpieczenie na czas trwania procesu kredyt ma być oprocentowany wyłącznie na podstawie marży banku na poziomie 2,19 proc. W konsekwencji rata tamtego kredytu spadła z 6,7 do 1,7 tys. zł.

Później jednak inny sędzia w Katowicach, który analizował zażalenie banku, cofnął to postanowienie i nakazał na czas procesu spłacać raty razem z WIBOR-em.

wyborcza.biz

Udostępnij: