Bank BPH – strata 5,5 mld złotych za 2023 – co to oznacza dla pozwów CHF?
Bank BPH jest istotnym podmiotem na rynku pozwów frankowych. Udzielał w latach 2002 (jako BPH PBK SA) i później kredytów denominowanych i indeksowanych. W skład portfela wchodzą też kredyty przejętego GE Money Bank. Bank BPH od 2016 roku obsługuje wyłącznie klientów indywidualnych spłacających kredyty hipoteczne.
W obsłudze mamy umowy zawierane z takimi podmiotami:
BPH PBK S.A. – umowa kredytu hipotecznego z 2002 r.
BPH S.A. – umowa kredytu budowlano-hipotecznego z 2004 r. oraz 2005 r.
BPH S.A – umowa kredytu hipotecznego z 2006 r.
BPH S.A. (GE Money S.A.) – umowa o kredyt hipoteczny z 2005 r.
BPH S.A. (GE Money S.A.) – umowa o kredyt hipoteczny z 2006 r., 2007 r. oraz 2008 r.
Umowy te są z sukcesem podważane w procesach, stad od 2019 roku Bank BPH zawiązuje kolejne rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi. Początkowo wynosiły one 171 mln złotych, na koniec 2023 roku rezerwy wyniosły aż 9,7 mld złotych.
Od 2023 Bank proponuje kredytobiorcom CHF ugody jednak trudno je oceniać jako korzystne – często powodują zmniejszenie salda o około 20%. W sprawozdaniu Bank podaje, że w grudniu 2023 bank był stroną ponad 18 tys. procesów tzw. frankowych, podczas gdy w grudniu 2022 ponad 13 tys.
Czy takie straty są bezpieczne dla spraw w toku i nowych? Czy nie będziemy mieć do czynienia z upadłością jak Getin?
Sytuacja banku wydaje się jednak stabilna z uwagi na wysokie rezerwy, pozycję pozycję udziałowców, decyzje o finansowaniu strat. Dodatkowo bank nie prowadzi działalności depozytowej, nie kreuje zagrożenia dla posiadaczy lokat. To pozwy frankowe powodują brak bieżących wpływów banku.
Czy warto zatem pozwać BPH?. W naszej ocenie warto – orzecznictwo jest pozytywne. I przede wszystkim warto podjąć starania w celu zawieszenia spłat rat. Sytuacja banku jest dodatkowym argumentem gdyż wciąż zdarzają się sądy, sędziowie, którzy nie uwzględniają wniosku o zabezpieczenie na czas postępowania w sprawie dotyczącej kredytu CHF, wskazując, ze sytuacja banku nie stanowi zagrożenia dla realizacji ewentualnego wyroku zasądzającego. Na marginesie takie stanowisko stoi w sprzeczności z orzecznictwem TSUE – prawo do zabezpieczenia bez względu na sytuacje banku TSUE potwierdził 15 czerwca 2023 roku w spr. C-287/22. Na gruncie krajowym także nowsze orzecznictwo zwraca uwagę że przy ocenie przesłanki interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia nie powinno przyjmować się wąskiego rozumienia tego pojęcia, ograniczanego do zagrożenia realizacji wyroku.
Stąd skutecznie możemy uwolnić naszych klientów od obciążeń kredytowych już krótko po wniesieniu pozwu.
Masz kredyt walutowy w BPH? Zachęcamy do kontaktu, sprawdzimy Twoją umowę.