Jest kluczowa dla frankowiczów opinia rzecznika generalnego TSUE

W przypadku unieważnienia umowy o kredyt we frankach klienci mogą domagać się od banków dodatkowego wynagrodzenia – uznał w czwartek rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Tego samego nie mogą jednak robić banki.

Rzecznik TSUE Michael Collins wydał opinię ws. frankowiczów. Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki nie mają takiego prawa – ocenił. Sprawa dotyczy frankowiczów z Polski.

„Do sądów krajowych należy ustalenie, w oparciu o prawo krajowe, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności” – dodał przedstawiciel TSUE.

Jak tłumaczy Marek Chądzyński z portalu 300Gospodarka, opinia rzecznika oznacza, że „konsumenci mogą się domagać odszkodowania od banków po unieważnieniu umowy, banki nie mogą się domagać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału”.

„Wg opinii rzecznika generalnego TSUE banki nie mogą kontrpozywać klientów o koszt kapitału, za to klient może o to pozwać bank” – dodaje Konrad Krasuski z Bloomberg News.

Opinia rzecznika nie jest wyrokiem. Ale w praktyce sędziowie często kierują się jego stanowiskiem. Ostateczne rozstrzygnięcie TSUE wyda w ciągu kilku miesięcy.

tokfm.pl

Udostępnij: